top of page
KAPTAN.png

KAPTAN Robotik Hücre Kontrol Sistemi

KAPTAN Robotik Hücre Kontrol Sistemi, adından da anlaşılacağı gibi robot hücrelerinin çalışmasını kontrol eden bir sistemdir. Afşa Robotik tarafından geliştirilmiştir. 

KAPTAN uzun yılların birikimi ile gözlenmiş olan, kullanıcıların robot hücresi kullanmaktaki zorluklarını ortadan kaldırmak ve robot hücresi kullanma verimini arttırmak üzere geliştirilmiş bir sistemdir. 

KAPTAN donanım ve yazılım olarak çeşitli bileşenlere sahiptir ve sistem Endüstriyel PC platformu üzerine kuruludur. 

KAPTAN, operatör tarafından kolay ve doğru kullanımın gerçekleşmesi için gereken, ışıklı, sesli ve ekran üzerindeki görsel uyarıları kullanmaktadır. Titiz bir şekilde seçimleri ve tasarımları yapılmış buton, lamba konfigürasyonları ve ekranlar ile kullanıcı gerekli şekilde uyarılmakta, sorunları hızla giderecek şekilde yönlendirilmektedir. Operatör, sistemin çalışmaya neden başlamadığını ya da çalışan sistemin neden durduğunu ve operatörden neler beklendiğini doğrudan görmekte ve bilmektedir.

KAPTAN Robotik Hücre Kontrol Sistemi robot yazılımlarından ve markasından bağımsız bir kontrol sistemidir.

Robot üzerinde sistem otomasyonuna dair herhangi bir yazılım kodu bulunmamaktadır. KAPTAN gerekli tüm şartları (Poka-Yoke,Güvenlik vb.) kontrol ettikten sonra robota işi verir ve bitirmesini bekler. 

Robot üzerinde otomasyona dair yazılım kodlarının olmaması sayesinde robot ve sistem üzerinde yaşanabilecek aksaklıklar birbirinden ayrı olarak görülebilmektedir. Bunun sonucunda, robotun ya da sistemin servis edilebilirliği kolaylaşmaktadır. KAPTAN Robotik Hücre Kontrol Sistemi standart bir sistemdir. 

Gündelik kullanımda ihtiyaç duyulan tüm fonksiyonlara kolaylıkla cevap vermektedir, hatta daha fazlası mevcuttur. Standart olması sayesinde, uzun bir mühendislik çalışmasının ürünü olan KAPTAN, robot sistemi içerisinde ekonomik olarak elde edilmektedir. KAPTAN Robotik Hücre Kontrol Sistem ile fikstür otomasyonu ve çalışma senaryolarındaki değişiklikler PLC programına müdahele edilmeksizin, ekran üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca önceden hazırlanmış PCCL dosyaları USB port aracılığı ile yüklenebilir.  Bu durum ilave zaman ve mühendislik maliyetlerinin oluşmasının önüne geçer. 

KAPTAN Robotik Hücre Kontrol Sistemi, Fabrikaynak üzerinde standart olarak sunulmaktadır. Ayrıca punta kaynak sistemleri gibi farklı yerleşim planlarında olan sistemlere de uygulanabilmektedir.

bottom of page